Monety Prus Królewskich za Kazimierza Jagiellończyka

27 listopad, 2008 admin w dziale Uncategorized | Bez komentarzy »

Zapraszam do czytanie nowego artykułu. Monety Prus Królewskich za Kazimierza Jagiellończyka . Opisujemy tam szelągi miejskie tych bogatych miast pruskich Gdańska, Torunia, Elbląga, które od teraz stały się miastami należącymi do Polski .


Grosz głogowski Zygmunta i wrocławsko-nyski Jana Turzo.

24 listopad, 2008 admin w dziale Uncategorized | Bez komentarzy »

Dzisiaj zamieściliśmy w dziele “Złoty wiek” wizerunki dwóch monet uznanych za pierwsze datowane monety ziem polskich, choć de facto nie można ich do końca nazywać polskimi. Za obiema emisjami stoją: księstwo głogowskie i biskupstwo wrocławskie wraz z księstwem nyskim. Jednak jako, że są to dosyć istotne numizmaty i obaj władający ziemiami to Polacy, więc je tutaj zamieszczamy.

Zapraszam do czytania 1505-1509 Grosz głogowski Zygmunta i wrocławsko-nyski Jana Turzo.


Trojaki Zygmunta Augusta i pewne koncepcje rozwoju portalu

21 listopad, 2008 admin w dziale Zmiany na stronie | Bez komentarzy »

Dzisiaj umieściłem w dziale “Złoty Wiek” artykuł Trojaki Zygmunta Augusta . Trojaki tego króla to ciekawy temat ze szczególnym uwzględnieniem trojaka szyderczego będącego jawna kpiną z “upierdliwości szlachty polskiej”. Zresztą za chwilę pojawi się na rynku wielki katalog trojaków od Zygmunta Starego z pięknymi zdjęciami co zapewne jeszcze bardziej uczyni z trojaków przedmiot kolekcjonowania. Ówcześnie dla ludu były to monety grube. Zapraszam do czytania.
Trojaki Zygmunta Augusta .

Rozpoczęliśmy też reklamowanie się w Google AdWords dzięki redaktorowi
naczelnemu który wysupłał trochę grosza na kampanie:) Być może w przyszłości jeśli efekt popularyzacji w Google AdWords odniesie skutek to w ramach finansowanie kampanii w Adwords, pojawi się linki kontekstowe AdSense, w ramach wzajemności (taka nowoczesna forma wymiany linków). Tak czy siak zarabiac na stronie nie zamierzamy a jesli kiedys jakies pieniadze się trafią ogłosimy publiczny “przetarg” na jaki cel popularyzacji numizmatyki wydać.

Przy piwie pojawiły się nawet tak śmiałe pomysły jak “kolekcja numizmatyczna portalu” wypożyczana na czasowe wystawy na około 14 dni, małym lokalnym muzeom lub domom kultury. Nic tak nie wkurza jak kolekcja Czapskiego zamknięta przed ludźmi, kolekcja Muzeum Zamkowego w Malborku niedostępna nacodzień. Tym kolekcjom nigdy nie dorównamy, ale są jeszcze w tym kraju małe muzea zainteresowane wypożyczeniem monet nawet tak “pospolitych” jak grosze praskie czy półgrosze Jagiellonów. O dalszych pomysłach poinformujemy. Wydaje się ze kilkuset egzemplarzowa kolekcja nawet monet popularnych, ale o sporym zakresie historycznym byłaby chętnie oglądana w lokalnych powiatowych muzeach.

Ciekawi jesteśmy waszych komentarzy do tych pomysłów.


Zmiany Zmiany Zmiany…..

20 listopad, 2008 admin w dziale Zmiany na stronie | Bez komentarzy »

Tym razem dodaliśmy brakujące znaki mennicze pod półgroszami Władysława Jagiełły oraz dodaliśmy stopnie rzadkości poszczególnych typów półgroszy tego władcy w znaleziskach.

Dodatkowo opisaliśmy tabelkami wraz z krótkim rysem historycznym system monetarny Zygmunta Augusta. Zapraszam do poczytania.


Kilka zmian i gadżecik po prawej

14 listopad, 2008 admin w dziale Zmiany na stronie | Bez komentarzy »

Od ostatniej aktualizacja dodałem dane dotyczące systemu monetarnego i jego podziału oraz stopy mennicze za Zygmunta Starego oraz zebrałem stopy w taki gadżecik po prawej stronie na pasku. Te rozbudowane dane dotyczące stóp, będą dopiero od Zygmunta Starego gdzie ordynacje i zawartość oraz skład monet są bardzo dobrze znane.

Dodatkowo po informacjach naszego czytelnika rozbudowałem monety Jana Olbrachta o typ przejściowy monety z “kółkiem pod koroną” który to typ ignoruje cała literatura numizmatyczna.

Zapraszam do korzystania z informacji i proszę o komentarze


Tajemnicze 3 ore z Malborka - zbiórka na powrót Zygmunta

6 listopad, 2008 admin w dziale Tejemnice Numizmatyki | 1 komentarz »

Dzisiaj miało być o czym innym, ale taki temat się trafił, że aż wstyd byłoby nie pomóc Muzeum Zamkowemu w Malborku w zbiórce funduszy na powrót tajemniczej monety, do miejsce gdzie ona powstała. Zacznijmy jednak od początku.
Czytaj dalej »