0. Cel powstania strony

Witam.

Cel jest jasny …. porywamy się z motyka na słońce.  Celem ostatecznym jest opis wszystkich zjawisk finansowych i monetarnych od polski Piastów po czasy współczesne.  Zasadniczo portal będzie składał się z dwóch głównych części.

Pierwsza część to narracyjna mam nadziej ciekawa czasami zabawna  zawierająca opis zjawisk i i reform monetarnych od Polski Królewskiej po IIIRP (czasami jednak wyjdziemy daleko poza granice). Nie obędzie się tutaj bez tabelek czy wyjaśnień takich dziwnych pojęć jak wiardunki czy skojce.  Mam nadzieje ,że dowiecie się, iż grzywna nie jest wcale “karą” za rozrabianie, a historyczną jednostką wagi.  Nie obędzie się oczywiście bez  pogadanek dotyczących łutów czy karatów. Dużo poświecimy tematom psucia monety czyli  jawnym oszukiwaniu ludzi przymusową wymianą monet (oczywiście na gorsze) oraz przypomnimy wielkie prawo Kopernika-Greshama … (wcale nie o  kosmosie), bo mało kto wie iż Kopernik był autorem odkrycia dlaczego ludzie zakopują lepsze monety,  a używają do handlu gorszych co ma dziś niebagatelne znaczenie dla znalezisk archeologicznych.

Druga część to katalog monet wraz ze zdjęciami. Dziś w dobie internetu nie ma powodu by posiłkować się marnymi reprodukcjami i rycinami skoro można wykonać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i mam nadzieje, iż takich zdjęć nie zabraknie.  Oczywiście oprócz zdjęć, dowiecie się który to bubel menniczy miał taki oto napis by ludzie uważali tę blaszkę za prawdziwą monetę:  “Wartość tej monecie nadaje zbawienie ojczyzny, które jest więcej warte od metalu”.

Na wszelkie uwagi i opinie oraz sprostowania ewentualnych błędów z ciekawością czekamy pod adresem redakcja(at)historiapieniadza.pl

Specjalne podziękowania za udostępnię archiwum zdjęć monet należą się:
WCN - Warszawskie Centrum Numizmatyczne