1505-1509 Grosz głogowski Zygmunta i wrocławsko-nyski Jana Turzo.

Zanim Zygmunt Jagiellończyk zostanie królem Polski ćwiczył swe władanie jako książę głogowski i namiestnik króla czeskiego na Śląsk (notabene królem Czech i Węgier był rodzony brat Władysław Jagiellończyk). W kwietniu 1505r. Zygmunt wysunął plan zrównania monety śląskiej z Polską. Czyli bicia z grzywny srebra 96 półgroszy oraz bicie denarów gdzie 9 miało przypadać na półgrosza. Nie do końca zrealizowano ten plan. Sejm wrocławski ustalił iż: będą wybijane “białe” grosze w ilości 90 sztuk z grzywny, pozostaną w obiegu grosze praskie.

W 1505r. Zygmunt otwiera nowy etap w głogowskiej mennicy i rozpoczyna się tam pod zarządem Fryderyka Bonera bicie groszy. Na początku są to grosze jeszcze pozbawione datowania. Z ordynacji wynika iż waga wynosiłaby około 2,06g (zachowane egzemplarze są nieco poniżej 2,00 (ale szacunkowo zawsze bierze się ok. 5% na zużycie). Średnica 24,1 do 25mm. Do ciekawostek tych groszy należy napis na rewersie powołujący się na bycie synem “króla Polski”. Oraz fakt iż tytulatura a więc awers monety jest łączony z orłem podczas gdy już grosze królewskie Zygmunta, orła będą miały na rewersie a tytulaturę królewską na awersieFoto z archiwum www.wcn.pl :
Awers: Sigismundus Dux Glogoviae - Zygmunt Książe Głogowski
Rewers: Kasimiri Regis Poloniae Natus - Syn Kazimierza Króla Polski

W następnym roku mamy do czynienia z pierwszą datowana monetą ziem polskich, nie jest ona jednak moneta Polską z formalnego punktu widzenia. Śląsk do Polski nie należał. Jednak warto odnotować ten fakt. Data pojawiła się na rewersie pod Pogonią. W tym samym roku 1506r. Zygmunt Jagiellończyk po śmierci swego brata Aleksandra zostaje królem Polski, Groszy głogowskich Zygmunta z inną datą niż 1506 być nie powinno to oczywiste. Jednak na rynku trafiają się autentyczne monety z datą 1504r. będącą prawdopodobnie błędem rytownika/mincerza.


Foto z archiwum www.wcn.pl :
Awers: Sigismundus Dux Glogoviae - Zygmunt Książe Głogowski
Rewers: Kasimiri Regis Poloniae Natus - Syn Kazimierza Króla Polski

Za przykładem Zygmunta swoje grosze wybijał w Nysie biskup wrocławski. Jan Turzo był krakowianinem (pochodzącym ze Spiszu) i pierwszym od lat biskupem związanym z Polską, a nie jak wcześniejsi biskupi pochodzenia niemieckiego. Biskup starał się utrzymywać dobre stosunki z Polską i korzystał ze swojego prawa menniczego należnego biskupowi Wrocławia. Jego grosz charakteryzuje się wizerunkiem/portretem na monecie. Ale czy aby nie myśleliście, że to portret biskupa? No to jesteście w błędzie, napis otokowy wyjaśnia dosyć wyraźnie iż portret ten należy do św. Jan Chrzciciela patrona Wrocławia. Co ciekawe portret jest z półprofilu, to też zabieg nieznany w owym czasie polskiemu mennictwu. A i na późniejszych monetach polskich dominuje portret z profilu prawego, sporadycznie lewego i bardzo rzadko na wprost.Foto z archiwum www.wcn.pl :
Awers: IOANNES EPVS VRATI - Jan biskup wrocławski
w środku monety tarcza herbowa rodu Turzo: pół lwa, trzy róże. Nad tarczą data a wyżej infuła.
Rewers: S. Badtista Svcvrre - Świety Chrzcicielu , dopomóż
w środku portret św. Jana Chrzciciela, pod portretem herb księstwa nyskiego trzy lilie.

Znane są monety datowane w latach 1506-1509r.